Galeria fotografii kronikarskiej

Krzysztofa J. Szpetkowskiego

 

DNI NIEPOŁOMIC 2008 - Okręgowe obchody jubileuszu 85-lecia PZŁ

 

 

         
 

 

Regionalne obchody 85-lecia PZŁ

   Regionalne obchody 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego przez krakowskich myśliwych obchodzono w Niepołomicach w dniach 31 maja – 1 czerwca 2008 r. w połączeniu z jubileuszem 650-lecia Miasta. Myśliwskim akcentem tegorocznych Dni Niepołomic były koncerty zespołów muzyki myśliwskiej oraz wystawa fotograficzna. Podczas Mszy Świętej odprawionej w intencji Miasta i Mieszkańców na dziedzińcu królewskiego zamku w Niepołomicach po mistrzowsku fragmenty polskiej mszy hubertowskiej wykonał Zespół Reprezentacyjny PZŁ - Capella Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
      Po południu w sali akustycznej (myśliwskiej) Zamku koncert sygnałów leśnych i łowieckich, poprzedzony prelekcją o historii sygnalistyki w Polsce zaprezentował Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Łowieckich „Hagard” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a „Koncert muzyki dworskiej i myśliwskiej - okresu renesansu, baroku i klasycyzmu oraz pieśni i piosenki myśliwskie” wykonał Zespół Reprezentacyjny PZŁ, z udziałem artysty Sławomira Olgierda Kramma (baryton). W repertuarze znalazły się utwory znamienitych kompozytorów m.in.: Karola Kurpińskiego, Mikołaja z Krakowa, Stanisława Moniuszko, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Marii Webera, Reinholda Stiefa, Rajmunda Pietrzaka. Uroczystą fanfarę dla uczczenia rocznicy 650-lecia Niepołomic na małym rogu myśliwskim (pless) wykonał jej kompozytor - M. Leśniczak. Muzyka myśliwska grana na rogach odnalazła historyczne miejsce w scenerii królewskiego Zamku stanowiąc wspaniałe nawiązanie do przeszłości. Wyrazem uznania dla piękna sztuki i perfekcjonizmu wykonawców, był aplauz i liczne słowa uznania publiczności.
    W ramach przebogatej oferty kulturalnej i rozrywkowych, ważnym akcentem tegorocznych Dni Niepołomic była - wystawa fotografii łowieckich z lat 1938-1981 pt. „Niegdysiejsze łowy” autorstwa Wacława Nowaka, Wojciecha Plewińskiego i Włodzimierza Puchalskiego oraz wystawa trofeistyczna „Łowiectwo poprzez wieki”, które zorganizowane zostały przez Zarząd Okręgowy PZŁ oraz Komisję Etyki, Tradycji i Kultury Łowieckiej ORŁ w Krakowie. Otwarcia wystaw dokonał Janusz Szkatuła prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Krakowie wraz ze Stanisławem Kracikiem, burmistrzem Miasta i Gminy w Niepołomicach, zawsze życzliwemu sprawom łowiectwa i myśliwym.
 

Krzysztof J. Szpetkowski

(tekst, fot)

(autorski tekst zamieszczony w Łowcu Polskim nr 7/2008

omyłkowo pod innym nazwiskiem)

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNI

NIEPOŁOMIC 2008

Okręgowe

obchody jubileuszu

85-lecia PZŁ

 

 

 

 

 

 

 

Fotographer and copyright

by Krzysztof J. Szpetkowski